Ertuğrul UZUN


UZUN teknesinin ana yelken triminden sorumlu olmak benim için gurur ve heyecan kaynağıdır. Ekip arkadaşlarımın her hareketini dümencinin hemen önünden izliyorum, onlarla heyecanlanıyorum, onlarla telaşlanıyorum. Bazen yarışın bir yerinde tüm sesler aniden yok oluyor, sadece sert ve kendinden emin hareketler yapan arkadaşlarımın muhteşem görüntüsü, sonra birden sesler geri geliyor. Bu teknede ve bu ekipte olmak harika.

Yelken sporuna 1974 te İskenderun Yelken Kulübünde optimist sınıfı ile başladım. 1978 yılında optimist sınıfında milli takıma seçildim, Bulgaristan'da uluslararası bir yarışta ve İzmir Çeşme'de Balkan Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil ettim. Bu Balkan Şampiyonasında kardeşim Erhan ile aynı takımda omuz omuza yarıştık, Uzun ailesi için müthiş gurur veren bir deneyimdi.

Daha sonra Cadet ve Sunfish sınıflarında dümenci olarak yarıştım. Üniversite eğitimi ve askerlik görevim nedeniyle faal yarışçılığa ara vermek zorunda kaldım. 1987 de Laser sınıfında yarışlara katıldım. Aynı yıllarda İskenderun Yelken Kulübü yönetim kurulunda iki dönem görev aldım; bir dönem genel kaptanlık yaptım. 2000 yılında işlerim nedeni ile İstanbul'a taşındım. ArkadaşımızYalçın Günenç'in TRIO isimli yatı ile İstanbul'da yat yarışlarının zevkini tatmaya başladık. 2005'te ise teknemiz UZUN geldi ve ana yelken iskotası bana düştü.

İş hayatına gelince. Kardeşlerim Erdoğan ve Erhan Uzun ile babamız Halit Uzun'un kurduğu şirketin ortağı olarak çalışma hayatına başladım ve aynı şekilde devam ediyorum. Bir mühendislik şirketimiz ve bir de makine imalat şirketimiz var.

Evliyim, eşim Kamuran ile hayatı paylaşıyoruz. Eşlerimiz fedakarlıkları ile takımımızın vazgeçilmez üyeleridirler."